Gipiury- czym są i do czego służą?

Gipiury- czym są i do czego służą?

Gipiura jest jednym z wielu rodzajów koronki klockowej, które były wykonywane wcześniej przy pomocy podłużnych szpulek bądź klocków. Ten styl koronki jest również zwany weneckim. Na klocki nawijało się nici, aby następnie przeplatać je między sobą w grupach po cztery. W rezultacie otrzymywało się ażurową koronkę o różnych wzorach ornamentalnych. Aktualnie cały proces produkcji został zmechanizowany. Charakterystyczną cechą dla gipiury jest  reliefowy kwiatowy ornament.

Co wyróżnia gipiurę?

Wiele osób często mili gipiurę z haftem nie ma co się dziwić, gdyż obie ozdoby na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Jak już wcześniej wspomniałem gipiura, cechuje się reliefowymi wzorami, ponadto jej oczka są nieregularne oraz duże. Warto podkreślić, iż jest to bardzo piękna koronka, lecz jej wykonanie nie należy do najprostszych zadań. Jeżeli chcemy zakupić gipiurę, to możemy ją znaleźć w hurtowniach włókienniczych czy w sklepach pasmanteryjnych, wówczas cena zależy od ilości zakupionych metrów. Mamy do wyboru kilka rozmiarów gipiura i jest ona uzależniona od szerokości. Najczęściej występują od 20 do 30 cm szerokości, choć od tej reguły są, także wyjątki, gdyż są modele, które mają zaledwie 5.5 centymetrów szerokości. Jeżeli chodzi o kolorystkę, to zazwyczaj występują w odcieniach, bieli bądź écru.

Do czego może być wykorzystywana gipiura?

Gipiurę z metra najczęściej kupuje się, aby ozdobić nasze firanki. W wyniku połączeniu tych dwóch elementów otrzymujemy firany z gipiurą, które otrzymują elegancki design i niepowtarzalny charakter. Ten zabieg ma prowadzić do zwiększenia uwagi na aranżacje okienne. Jest to ułatwione zadanie, gdyż tak dobre połączenie z pewnością przyciągnie wzrok gości i zwiększy atrakcyjność firany. Jednakże nie jest to jedyne zastosowanie gipiury. Cieszy się równie wysokim zainteresowaniem w aspekcie ozdabiania rzeczy codziennego użytku oraz ubrań. Istnieje możliwość odszycia gipiury do obrusu, ozdobić nią bieżnik lub wyróżnić poszewki na poduszki. Dużym atutem gipiury jest podkreślanie każdej tkaniny, do jakiej została doszyta. Nie możemy zapomnieć, że firany z gipiurą dostępne w NieTylkoFiranki czy inne przedmioty wykorzystując tę tkaninę, należy odpowiednio pielęgnować. Używanie pralki jest niewskazane, pranie musi się odbywać techniką ręczną w zimnej lodzie bez użycia dodatkowych detergentów. Oczywiście jak nie można używać pralki to jednocześnie, tyczy się to wirowania. Nie zaleca się używanie suszarki automatycznej, gdyż może to źle wpłynąć na materiał.

Share